Türkiye Cumhuriyeti

Prizren Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

Saygıdeğer vatandaşlarımız, Kosova’da yaşayan değerli soydaşlarımız,

 

Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosu olarak atandığım görevime, 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren başlamış bulunmaktayım. Öncelikle, her yanı tarih kokan, her kapısı sanata açılan, her sokağını samimi ve güler yüzlü insanların süslediği, herkesin birbirinin dilini konuştuğu, derdini paylaştığı, dinine hürmet ettiği, şairler şehri Prizren’de bulunmaktan ayrı bir mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim.

 

Bildiğiniz üzere, Türkiye Cumhuriyeti, 17 Şubat 2008’de uluslararası kamuoyuna bağımsızlığını ilan eden Kosova Cumhuriyetini tanıyan ilk ülkelerden biridir. 2009 yılında faaliyete geçen Priştine Büyükelçiliğimizin ardından, 2015’in son döneminde başlayıp, yaklaşık beş ay süren tadilat ve tefrişatın sonunda, Kosova Türklerinin milli bayramına denk gelen 23 Nisan 2016 günü, hem Türkiye hem de Kosova tarafının üst düzeyli katılımıyla, Prizren Başkonsolosluğumuzun açılışını gerçekleştirdik. Kosova Cumhuriyeti genelinde ilk ve tek Başkonsolos olarak görev alıyor olmaktan ayrı bir gurur ve mutluluk duyduğumu da bu vesileyle belirtmek isterim. 

 

Güneydoğu Avrupa’nın sanat ve kültürel bakımdan en önemli çekim merkezlerinden biri olan Prizren, aynı zamanda Kosova ile Türkiye arasındaki ortak tarihsel geçmişin yaşayan en güzel örneklerindendir. Şehrin çeşitli yerlerini süsleyen tarihi eserleriyle, daracık sokaklarında işittiğiniz eski Türkçesiyle, gelenek ve görenekleriyle tarihsel geçmişten bir kesit sunan Prizren, adeta eski zamanların yeniden canlandığı hissini yaşattırmaktadır insana. Asırlardır bu coğrafyada yaşayan, etnik kimliklerini bugüne değin her alanda muhafaza etmeyi başarabilen değerli soydaşlarımızın varlığı ise, her iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin en temel yapıcı unsurunu oluşturmaktadır.

 

Türkiye Cumhuriyeti olarak, Kosova’nın kuruluşundan bu yana başta eğitim, ekonomi, kültür-sanat, sağlık olmak üzere kalkınmayı destekleyecek desteğimizi her alanda sürdürmeye kararlılıkla devam edeceğimizi vurgularken, şahsım adına bana verilen yetkiler doğrultusunda görevimi büyük bir coşku ve titizlikle yerine getirmeye gayret edeceğimi belirtmek isterim. Bunun yanı sıra görev sürem boyunca, hem buradaki soydaşlarımıza hem de vatandaşlarımıza her çeşit hizmeti süratli ve kaliteli bir şekilde vermeye çalışacağımızı da eklemek isterim.

 

Başkonsolosluğumuzun bütün faaliyetlerinde hem vatandaşlarımızın, hem soydaşlarımızın, hem de onların temsilcisi olduğu dernek ve kuruluşların desteği bizler için büyük önem taşımaktadır. Misyonumuzun kapısı sizlere daima açıktır. Burası sizin eviniz olup, bizleri ziyaret etmekten, öneri ve değerlendirmelerinizi bildirmekten hiçbir zaman çekinmeyiniz.

 

Şahsım ve Başkonsolosluğumuzun tüm çalışanları adına, sizleri en içten duygularla selamlıyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Selen Evcit

Başkonsolos